Centrum Integracji Społecznej w Chełmie
CIS nowa szansa nowe możliwości


Egzaminy czeladnicze w ramach III edycji projektu "CIS nowa szansa-nowe możliwości"
W dniu 22.08.2019 r. odbyły się egzaminy czeladnicze w grupach: stylizacji, kucharz, malarz - tapeciarz. Wszyscy uczestnicy zdali egzamin pozytywnie i uzyskali tytuł czeladnika.

 

Więcej…
 
Praktyki zawodowe w grupie gospodarczej

Letni okres wakacyjny to czas gruntownych prac porządkowych i remontowych oraz intensywnych prac pielęgnacyjnych terenów zieleni w wielu placówkach i instytucjach. Mimo kończącej się już edycji uczestnicy grupy gospodarczej wspierają te działania z dużym zaangażowaniem.

Więcej…
 
Prace malarskie i tapeciarskie w grupie malarz-tapeciarz

W ramach projektu "CIS nowa szansa-nowe możliwości" grupa malarz-tapeciarz pod nadzorem instruktora reintegracji zawodowej wykonuje prace malarskie i tapeciarskie w pomieszczeniach biurowych Urzędu Miasta Chełm, Straży Miejskiej w Chełmie oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Chełmie.

Więcej…
 
Przepis na pizzę

Mamy to...wytestowany i sprawdzony przepis na pizzę, Panie z grupy kucharz wypróbowały i sprawdziły. Podajemy ten naj naj naj!

Pyszna domowa pizza krok po kroku - pizza z szynką, pomidorami i kukurydzą - bardzo smaczna, na delikatnym cieście...prawdziwie włoska.

Przepis na łatwe do wyrobienia, miękkie i elastyczne ciasto na pizzę.

Prosty sposób przygotowania - pizzę pieczemy w blaszkach/tortownicach. UWAGA: ciasta na pizzę nie wałkujemy lecz rozciągamy palcami - dzięki temu zachowamy strukturę ciasta i po upieczeniu będzie ładnie wyrośnięte.

Składniki:

2 sztuki

 • 20 g świeżych drożdży (lub 7 g instant)
 • 120 ml ciepłej wody
 • 1/2 łyżeczki cukru
 • 200 g mąki pszennej
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżka oliwy
Więcej…
 
Wizyta w Muzeum Ziemi Chełmskiej

W dniu 08.08.2019 r. zwiedzaliśmy wraz z uczestnikami Centrum Integracji Społecznej Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem oglądali wystawy i zbiory muzealne, m.in. „Skarby przyrody”, „Powrót do przeszłości”, „Chełmska bezpieka i jej ofiary”, „Tradycje kolejowe Chełma”. Wyjście do muzeum zostało zorganizowane w ramach tzw. „wolnych czwartków”. Była to znakomita okazja do wspólnej integracji i zarazem przybliżenia się do regionalnej kultury i sztuki.

Więcej…
 
Edukacja zdrowotna – zajęcia plenerowe

W ramach zajęć z edukacji zdrowotnej realizowano tematy dotyczące stylu życia, aktywnego spędzania czasu wolnego oraz wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Niestety, większość z nas zapomina, że tak zwany aktywny wypoczynek jest dla naszego organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny. By o tym sobie przypomnieć wyruszyliśmy wspólnie z uczestniczkami do parku, gdzie skorzystaliśmy z urządzeń plenerowej siłowni.

Więcej…
 
Praktyki zawodowe w grupie malarz-tapeciarz

Zajęcia praktyczne w grupie malarz-tapeciarz w ramach projektu „CIS nowa szansa – nowe możliwości”

 
Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w CIS
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich dnia 10.05.2019 r. w Centrum Integracji Społecznej w Chełmie zorganizowano dzień otwarty pn. "CIS szansą na własny rozwój – edycja 2019". Była to okazja do zaprezentowania projektów zrealizowanych przez CIS ze środków Funduszy Europejskich w ciągu trzynastu lat działalności. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pan Andrzej Kosiniec - Zastępca Prezydenta Miasta Chełm, Pani Monika Zaborek-Turewicz - Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich, Pani Małgorzata Wójcik – przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Filia w Chełmie, dyrektorzy placówek, z którymi CIS współpracuje, lokalni przedsiębiorcy, osoby zainteresowane uczestnictwem, absolwenci. Nasza absolwentka Pani Katarzyna Misiurek opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z uczestnictwem w Centrum Integracji Społecznej. Zainteresowane osoby wzięły udział w warsztatach umiejętności społecznych, warsztatach aktywizacji zawodowej, zajęciach w pracowni kulinarnej i fryzjerskiej. W punkcie informacyjnym można było uzyskać informacje dotyczące realizowanego projektu, uczestnictwa w programie CIS, rekrutacji do kolejnej edycji zatrudnienia socjalnego oraz otrzymać materiały promocyjne EFS. Podczas spotkania nasi goście mogli degustować potrawy przygotowane przez grupę kucharz.

Dzień Otwarty w CIS spotkał się ze sporym zainteresowaniem.

Więcej…
 
Grupa opiekunek dziecięcych i osób starszych - praktyki zawodowe

Grupa opiekunek dziecięcych i osób starszych odbywa praktyki w wielu chełmskich placówkach i z powodzeniem realizuje powierzone im zadania. Współpracujemy m.in.z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie (Zespół Usług Opiekuńczych oraz Dzienny Dom Senior +), Zespołem Wychowania i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej Nr 1, Przedszkolem Miejskim Nr 5, Żłobkiem Miejskim "Słoneczko" oraz "Chełmskie Niedźwiadki", Zakładem Pielęgnacyjno Opiekuńczym w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie.

 

Więcej…
 
Warsztaty umiejętności społecznych – o przejawach dojrzałości społecznej

W dniu 29.04.2019 roku w grupie gospodarczej  odbyły się zajęcia warsztatowe dotyczące kierowania własnym losem, umiejętnością współżycia z ludźmi. Uczestnicy wymieniali się własnymi spostrzeżeniami, wykonywali ćwiczenia w tym zakresie.


 
Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Centrum Integracji Społecznej w Chełmie serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa

w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich.

Dni Otwarte w CIS – 10.05.2019 w godzinach od 9:00 – 14:00

Tytuł wydarzenia: „CIS szansą na własny rozwój-edycja 2019”

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 od przywitania gości i prezentacji realizowanego obecnie projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś 11 Włączenie społeczne, Działanie 11.1 Aktywne włączenie.

Zainteresowane osoby będą mogły wziąć udział w prowadzonych przez Centrum warsztatach i zajęciach prowadzonych przez instruktorów reintegracji zawodowej, doradcę zawodowego, psychologa.


 
Praktyki zawodowe w grupach konserwator terenów zielonych i pracownik gospodarczy

Praktyki zawodowe w grupach konserwator terenów zielonych i pracownik gospodarczy w sezonie 2018r./ 2019r.

Więcej…
 
Warsztaty aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości społecznej - poszukiwanie pracy za pośrednictwem Internetu.

Internet staje się obecnie ważnym narzędziem poszukiwania pracy, także miejscem na zatrudnienie (tzw. telepraca). Pracy możemy poszukiwać za pośrednictwem wielu portali internetowych. Poszukiwanie pracy przeniosło się prawie całkowicie do Internetu. Można tutaj szybko, bez wychodzenia z domu, znaleźć najwięcej aktualnych ofert pracy i co najważniejsze od razu wysłać dokumenty aplikacyjne. Internet jest ogromnym źródłem wiedzy o rynku pracy i pozwala nam łatwo dotrzeć do informacji o interesujących nas branżach i zapoznać się z profilami konkretnych pracodawców. Podczas ostatnich zajęć warsztatowych z aktywizacji zawodowej nasi uczestnicy również wykorzystywali to przydatne narzędzie w poszukiwaniu pracy.


 
Czas na rybę

Uczestniczki grupy kucharz przygotowały specjalny zdrowy obiad na początek wiosennych dni - rybę zapiekaną z warzywami.

Samo zdrowie - same witaminy.

 
Warsztaty umiejętności społecznych w grupie Kucharz

W ramach zajęć warsztatowych omawiane są aktualnie w grupach zagadnienia związane z emocjami. Poruszana jest tematyka dotycząca rozpoznawania uczuć i emocji oraz efektywnego radzenia sobie z nimi, co może wpływać na poprawę relacji z bliskimi osobami.


 
Warsztaty cukiernicze dla Najmłodszych

Nic tak nie smakuje jak domowe łakocie...

Nic tak nie łączy jak wspólna praca i pasja

Grupa kucharz i dzieci ze Żłobka Miejskiego "Słoneczko"

 

Było słodko i pysznie.

Dziękujemy za wspólne słodkie chwile.

Więcej…
 
Edukacja zdrowotna

W Centrum Integracji Społecznej prowadzone są przez socjoterapeutę zajęcia z edukacji zdrowotnej. Tematy omawiane podczas spotkań dotyczą zachowań prozdrowotnych, promocji zdrowia. Celem zajęć jest kształtowanie zdolności dokonywania wyboru zachowań właściwych dla zdrowia własnego i innych ludzi.

Edukacja zdrowotna to nie tylko przekazywanie wiedzy o tym, co jest korzystne lub szkodliwe dla zdrowia, lecz również rozwijanie umiejętności, a także nawyków, które pomogą skutecznie wykorzystywać tą wiedzę.


 
Psychoedukacja rodzinna prowadzona przez psychologa

Uczestnicy III edycji projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" biorą udział w zajęciach psychoedukacji rodzinnej. Tematyka poruszana na tych zajęciach dotyczy relacji partnerskich, rodzinnych oraz wychowawczych. Uczestnicy wykonują ćwiczenia, dyskutują na ważne tematy, wymieniają się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dzięki uczestnictwu w tych zajęciach poszerzają wiedzę na temat sposobów zachowania w relacjach z bliskimi osobami oraz możliwości ich zamiany na bardziej satysfakcjonujące.


 
Stylizacja paznokci

Doskonalenie metody żelowej i hybrydowej w stylizacji paznokci.

 
Przygotowania do świąt

W ramach reintegracji społecznej nasi uczestnicy w okresie przedświątecznym wykonują ozdoby bożonarodzeniowe

Więcej…
 
Warsztaty umiejętności społecznych

Uczestnicy kolejnej edycji projektu „CIS nowa szansa – nowe możliwości” z każdej grupy zawodowej biorą udział w zajęciach warsztatowych dotyczących umiejętności społecznych. Zajęcia zaplanowane są w wymiarze 135 godzin. Poprzez uczestnictwo w tych zajęciach można doskonalić posiadane już umiejętności interpersonalne, poszerzyć repertuar zachowań wykorzystywanych w relacjach z innymi ludźmi co wpływa pozytywnie na jakość tych kontaktów. Uczestnictwo w tych zajęciach pobudza także potrzebę samorealizacji oraz rozwoju osobistego. Dokonuje się to poprzez uczestnictwo w zajęciach związanych między innymi z umiejętnościami komunikacyjnymi, asertywnością, rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych, poznawaniem samego siebie, rozpoznawaniem i kontrolą emocji czy radzeniem sobie ze stresem.


 
Nauka dekoracji potraw w grupie kucharz

Dlaczego dekorowanie potraw jest ważne?

Przyciągają wzrok i mile zaskoczą naszych gości. Mówią też o naszej kulturze – udekorowany posiłek ma przede wszystkim walory artystyczne – wizualne i smakowe.

Brawo dla Pań z grupy kucharz za wspaniałe wykonanie!

Więcej…
 
Warsztaty aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości społecznej

W kolejnej edycji projektu „CIS nowa szansa – nowe możliwości” realizowane są warsztaty aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości społecznej prowadzone przez doradcę zawodowego. Zajęcia są zaplanowane w wymiarze 135 godzin dla każdej z pięciu grup. Warsztaty aktywizacji zawodowej pozwalają kształtować i rozwijać umiejętności niezbędne do aktywnego poruszania się na rynku pracy. Budują poczucie własnej wartości, motywują do dalszego kształcenia i rozwijania.

Tematyka warsztatów aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości społecznej to logiczny cykl zajęć prowadzący uczestnika (będącego często przez wiele lat poza rynkiem pracy, o zaniżonej samoocenie) do rozwoju własnego potencjału, wzmocnienia poczucia własnej wartości oraz do zatrudnienia.


 
Zajęcia praktyczne grupy stylizacji w ramach III edycji projektu

Podczas zajęć z praktycznej nauki zawodu uczestniczki grupy stylizacji z III edycji projektu nabywały praktycznych umiejętności z zakresu pielęgnacji dłoni i stylizacji paznokci. Uczyły się wykonywania manicure i przedłużania paznokci.

Więcej…
 
III edycja w grupie gospodarczej

Wraz z rozpoczęciem III edycji projektu do pracy w ramach praktyk zawodowych przystąpiło kolejne dziesięć osób (po pięć osób w grupie konserwator terenów zielonych i w grupie pracownik gospodarczy). Zajęcia praktyczne uzupełniane są teorią zgodną z zagadnieniami dotyczącymi specyfikacji zawodowej w każdej z grup. Pierwsze efekty wspólnej pracy uczestników to jesienne prace porządkowe i pielęgnacyjne w terenach zieleni oraz kompozycje pięknych jesiennych kwiatów.


 
Zajęcia praktyczne grupy malarz – tapeciarz

Zajęcia praktyczne grupy malarz – tapeciarz na terenie budynku CIS w ramach III edycji projektu „CIS nowa szansa – nowe możliwości”.

 
"Tajemnice Chełmskiej Górki" - gra terenowa z uczestnikami CIS"

W ramach pierwszych zajęć integracyjnych z uczestnikami III edycji projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" wzięliśmy udział w grze terenowej "Tajemnice  Chełmskiej Górki". Wszyscy z dużym zainteresowaniem odkrywali ciekawostki związane z historią naszego miasta.

Więcej…
 
Zakończenie II edycji projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości"

W dniu 31.08.2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie II edycji projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości". Uczestnicy przez 12 miesięcy brali udział w zajęciach zorganizowanych w ramach reintegracji społecznej i zawodowej w grupach zawodowych  o profilach: kucharz, opiekunka dziecięca i osób starszych, stylizacja (fryzjer, manikiurzysta, wizażysta), pracownik gospodarczy i konserwator terenów zielonych oraz malarz - tapeciarz. Uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia programu zatrudnienia socjalnego.

Wszystkim absolwentom życzymy dalszych sukcesów zawodowych i osobistych!

Więcej…
 
Podpisywanie IPZS oraz szkolenie BHP

W dniu 30.08.2018r. miało miejsce podpisywanie Indywidualnych Programów Zatrudnienia Socjalnego oraz szkolenie BHP nowych uczestników projektu „CIS nowa szansa – nowe możliwości”.

Więcej…
 
Pomoc w sprzątaniu obiektów sportowych

W dniach 22-24.08.2018r. uczestnicy grupy gospodarczej oraz remontowo-porządkowej wykonywali prace porządkowe na terenie obiektów sportowych oraz wokół budynków Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie.


 
Podsumowanie teorii zawodu w grupie gospodarczej

Pod koniec sierpnia bieżącego roku grupa gospodarcza (konserwator terenów zielonych i pracownik gospodarczy) podsumowała całoroczne zajęcia z zakresu teorii zawodu wewnętrznym egzaminem. Wszyscy uczestnicy uzyskali pozytywne wyniki.

Więcej…
 
Egzaminy czeladnicze w ramach II edycji projektu "CIS nowa szansa-nowe możliwości"

W dniu 20.08.2018 r. odbyły się egzaminy czeladnicze w grupach: stylizacji, kucharz, malarz - tapeciarz. Wszyscy uczestnicy zdali egzamin pozytywnie i uzyskali tytuł czeladnika.

 

Więcej…
 
Pracowity dzień w grupie stylizacji

 
Trwa rekrutacja do trzeciej edycji projektu "CIS nowa szansa-nowe możliwości"

 
Rekrutacja do trzeciej edycji programu w ramach projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości"

W sierpniu w Centrum Integracji Społecznej rozpocznie się rekrutacja do trzeciej edycji programu w ramach projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Więcej…
 
Aktywna opieka nad dziećmi na placu zabaw w grupie opiekunek

Opiekunki z Centrum Integracji Społecznej dbają o bezpieczeństwo maluchów na placu zabaw w czasie praktyk zawodowych i aktywnie włączają się do gier i innych organizowanych form rekreacji. Należy pamiętać, że sprzęt i zabawki w ogrodzie przedszkolnym powinny być użytkowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ich przeznaczeniem (prawidłowy siad na huśtawkach, prawidłowe trzymanie uchwytów). Podczas pobytu dzieci na dworze furtki i bramy muszą być zamknięte.


 
Kwiaty w naszym mieście

Na terenie naszego miasta zawitało lato. Na rabatach, rondach, kwietnikach i w parkach zakończono sadzenie kwiatów sezonowych pięknie prezentujących się na tle soczystej zieleni traw, krzewów i drzew. Coraz chętniej też mieszkańcy miasta zdobią prywatne balkony i tarasy ciekawymi kompozycjami kwitnących roślin, traw czy nawet ziół. Warto! Ich pielęgnacja nie jest przecież czasochłonna czy skomplikowana. Obok popularnych pelargonii, petunii, begonii czy aksamitek od kilku lat pojawiają się również: bakopy, stokrotki afrykańskie, niecierpki, bidensy, żeniszki, szałwie, fuksje, heliotropy czy kany. Między kompozycjami z kwiatów dostrzec można też rośliny, których największe walory ozdobne stanowią liście. Są to np.: ipomey, kacanki, tojeści rozesłane, koleusy, wilce, hosty czy plektrantusy (komarzyce). Nie trzeba nikogo przekonywać o zaletach sadzenia letnich roślin ozdobnych. Dostarczają one nam wszystkim miłych, estetycznych wrażeń podczas codziennego przemieszczania się po mieście czy odpoczynku w zaciszu domowego tarasu. Również uczestnicy grupy gospodarczej przyczynili się do upiększenia miasta kwiatami podczas praktyk zawodowych wraz z pracownikami MPGK.

Więcej…
 
Grupa malarz-tapeciarz podczas zajęć w pracowni

 
Dni Otwarte Funduszy Europejskich - podziękowania

 
Nowe trendy w stylizacji paznokci

Kolejne zajęcia z doskonalenia techniki żelowej przedłużania oraz stylizacji paznokci.

Więcej…
 
Dzień Otwarty w Centrum Integracji Społecznej w Chełmie

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich dnia 11.05.2018r. w Centrum Integracji Społecznej w Chełmie przedstawiono prezentację projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014 - 2020 Oś 11 Włączenie społeczne, Działanie 11.1 Aktywne włączenie współfinansowany ze środków EFS. Zainteresowane osoby wzięły udział w warsztatach umiejętności społecznych, warsztatach aktywizacji zawodowej, zajęciach w pracowni kulinarnej oraz fryzjerskiej. W punkcie informacyjnym można było uzyskać informacje dotyczące realizowanego projektu, uczestnictwa w programie CIS, rekrutacji do kolejnej edycji zatrudnienia socjalnego oraz otrzymać materiały promocyjne EFS. Dzień Otwarty w CIS spotkał się ze sporym zainteresowaniem, szczególnie ze strony przyszłych kandydatów do następnej edycji programu. Uczestnicy wydarzenia mogli także zagłosować na jedną  z wybranych przez siebie inwestycji, która według nich jest najlepsza, najciekawsza, najbardziej potrzebna.

Więcej…
 
Edukacja zdrowotna – zajęcia plenerowe

W ramach zajęć z edukacji zdrowotnej realizowano tematy dotyczące stylu życia, aktywnego spędzania czasu wolnego oraz wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Niestety, większość z nas zapomina, że tak zwany aktywny wypoczynek jest dla naszego organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny. By o tym sobie przypomnieć wyruszyliśmy wspólnie z uczestnikami na wiosenną wędrówkę po parku.

 
Odkrywanie nowych smaków

Grupa kucharz na zajęciach praktycznych w pracowni kulinarnej odkrywała smaki lata przygotowując potrawy z kuchni bałkańskiej i gruzińskiej.

Więcej…
 
Psychoedukacja rodzinna - "Kilka słów o autyzmie"

W dniu 20.04.2018 roku w grupie opiekunek dziecięcych i osób starszych odbyły się zajęcia dotyczące Autyzmu wczesnodziecięcego. Panie wymieniały się własnymi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami związanymi z tym zagadnieniem.

 
Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Centrum Integracji Społecznej w Chełmie serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich.

Dni Otwarte w CIS – 11.05.2018 w godzinach od 9:00 – 14:00

Tytuł wydarzenia: „CIS szansą na własny rozwój”

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 od prezentacji realizowanego obecnie projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś 11 Włączenie społeczne, Działanie 11.1 Aktywne włączenie.

Zainteresowane osoby będą mogły wziąć udział w prowadzonych przez Centrum warsztatach i zajęciach prowadzonych przez  instruktorów reintegracji zawodowej, doradcę zawodowego, psychologa, pracownika socjalnego.

W punkcie informacyjnym można będzie  uzyskać  informacje dotyczące uczestnictwa w programie CIS, rekrutacji do kolejnej edycji zatrudnienia socjalnego, uzupełnić  wstępne dokumenty (Formularz zgłoszeniowy)

 
Zajęcia praktyczne grupy stylizacja

Podczas zajęć praktycznej nauki zawodu uczestniczki grupy stylizacji nabywały wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu pielęgnacji i stylizacji dłoni; uczyły się ozdabiania paznokci oraz wykonywania manicure hybrydowego i przedłużania paznokci.

Na czym polega stylizacja paznokci metodą żelową?

Manicure żelowy to jedna z podstaw pracy profesjonalnej stylistki paznokci. Jest to obok manicure hybrydowego jedna z najpopularniejszych metod stylizacji. Żelowa stylizacja paznokci, zwana inaczej metodą światłoutwardzalną bądź modelowaniem światłem, wymaga użycia specjalnego żelu oraz lampy UV/LED.

Jak przedłużyć paznokcie za pomocą żelu?

Przedłużanie paznokci metodą żelową jest możliwe dzięki użyciu specjalnego szablonu/formy. Szablon to mała naklejka, umieszczana pod wolnym brzegiem naturalnego paznokcia. Nadruk na szablonie pozwala w prosty sposób nadać płytce paznokcia odpowiedni kształt i upragnioną długość. Po utwardzeniu żelu szablon usuwa się. Manicure żelowy na formie to sposób na przedłużenie paznokci bardzo zbliżony do natury.

Więcej…
 
Zdrowa kuchnia

Grupa kucharz w ramach zajęć w pracowni kulinarnej wykonała smaczną i zdrową sałatkę z dodatkiem prażonego słonecznika. Gorąco polecamy na rodzinne spotkania.

 
Teoria zawodu w grupie gospodarczej

Grupa gospodarcza II edycji projektu uczestniczy w zajęciach z teorii zawodu prowadzonych przez instruktora reintegracji zawodowej. Tematyka zajęć dotyczy głównie zasad profesjonalnego sprzątania oraz pielęgnacji i zakładania terenów zieleni z uwzględnieniem podziału na dwie podgrupy, tj. gracownik gospodarczy i konserwator terenów zielonych.

 
Wiosenne gotowanie

A oto zdjęcia z pracowitego dnia grupy kucharz. Zajęcia w pracowni kulinarnej.

Więcej…
 
Samodzielne rozliczanie deklaracji podatkowych PIT

W ramach zajęć z edukacji ogólnej uczestnicy zapoznali się z zasadami rozliczania podatku rocznego indywidualnie, z małżonkiem lub samotnie wychowując dzieci.


 
Grupa opiekunek dziecięcych i osób starszych - miejsca praktyk zawodowych

Miejsca praktyk zawodowych w grupie opiekunek dziecięcych i osób starszych:

 • Mieszkania Wieloprofilowe Chronione
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (Dział Usług Opiekuńczych)
 • Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy
 • Żłobek Miejski "Chełmskie Niedźwiadki"
 • Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej nr 1
 • Przedszkole Miejskie Nr 5

 

Więcej…
 
Zajęcia praktyczne grupy malarz-tapeciarz

Prace malarsko-remontowe w Straży Miejskiej przy ul. Obłońskiej oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarneckiego w Chełmie w wykonaniu uczestników grupy remontowej/ malarz – tapeciarz.

Więcej…
 
Wsparcie grupowe z terapeutą

Tematem zajęć były uzależnienia, ich istota, rodzaje, funkcjonowanie osoby uzależnionej.


 
Warsztaty aktywizacji zawodowej

Podczas ostatnich zajęć z aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości społecznej omawiano zagadnienia związane z etycznym działaniem w miejscu pracy. Uczestniczki z dużym zaangażowaniem brały udział w ćwiczeniach i dyskusji na ten temat.

Więcej…
 
Zajęcia praktyczne grupy kucharz

W dniu 10.01.2018 grupa "kucharz" przygotowała pyszny i zdrowy krem z pomidorów, a na deser podała ciasto czekoladowe i babkę ucieraną.

 
Noworoczne fryzury

Wykonywanie noworocznych fryzur dla podopiecznych Mieszkań Wieloprofilowych Chronionych przez uczestniczki Centrum Integracji Społecznej w Chełmie.

Więcej…
 
Kurs "Obsuga wozków jezdniowych widowych"

Z początkiem grudnia 2017 roku siedmioro uczestników grupy gospodarczej oraz trzech uczestników grupy malarz - tapeciarz rozpoczęło kurs "Obsługa wózków jezdniowych widłowych" obejmujący w pełnym zakresie zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Dzięki uczestnictwu w kursie nasi beneficjenci mają szansę na podniesienie własnych kwalifikacji zawodowych, czym zwiększą swoje szanse na zatrudnienie.

 
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

W ostatnim tygodniu listopada w grupie opiekunek rozpoczęło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu w siedzibie CIS. Szkolenie ma na celu nabycie przez uczestników projektu teoretycznych i praktycznych umiejętności dotyczących zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

 
Wspólne wykonywanie kartek świątecznych

W przedświątecznym czasie wspólnie z uczestniczkami grupy kucharz i stylizacji wykonywaliśmy bożonarodzeniowe kartki.

 
Zajęcia z psychologiem

Warsztaty umiejętności społecznej w grupie kucharz -  poznawanie samego siebie, obraz samego siebie.


 
Remont toalet w Urzędzie Miasta

Pod nadzorem instruktora uczestnicy grupy malarz-tapeciarz wykonują gruntowny remont toalet w Urzędzie Miasta.

 
Pracowita jesień w grupie gospodarczej

Z pozoru może się wydawać, że jesienne prace w ogrodach i terenach zielonych ograniczają się tylko do zgrabienia liści. Jednak, tak naprawdę jest to jedna z wielu czynności, jaką należy wykonać, by wiosną zieleńce i ogrody mogły cieszyć nas pięknym widokiem. Jesień to pora roku podczas której dokonujemy nowych nasadzeń drzew, krzewów oraz roślin cebulowych i bylin. W tym czasie wykonujemy liczne prace porządkowe i pielęgnacyjne na trawniku. Zabezpieczamy rośliny przed nadchodzącymi przymrozkami, poprawiamy właściwości gleby przez przekopywanie oraz nawożenie roślin specjalnymi nawozami jesiennymi. Likwidujemy zwiędłe kwiaty letnie, a w pojemnikach tworzymy kompozycje z pięknie kwitnących chryzantem i wrzosów. Do naszych dodatkowych czynności dodać można zabezpieczanie przed działaniem czynników atmosferycznych elementów architektury parków, ogrodów czy placów zabaw.

 
Warsztaty aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości społecznej

 
Warsztaty umiejtności społecznych

Uczestnicy projektu z każdej grupy zawodowej biorą udział w zajęciach warsztatowych dotyczących umiejętności społecznych. Poprzez uczestnictwo w tych zajęciach można doskonalić posiadane już umiejętności interpersonalne, poszerzyć repertuar zachować wykorzystywanych w relacjach z innymi ludźmi co wpływa pozytywnie na jakość tych kontaktów. Uczestnictwo w tych zajęciach pobudza także potrzebą samorealizacji oraz rozwoju osobistego.


 
Nasze wsparcie w pracach remontowych i porządkowych

Od połowy sierpnia 2017r. uczestnicy grupy malarz-tapeciarz oraz grupy gospodarczej aktywnie wspierają przebudowę i remont szkolnej  stołówki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarneckiego. W tym okresie wykonywali również prace malarskie w środowiskowym Domu Samopomocy w Chełmie.

 
Teoria zawodu w grupie opiekunek

W grupie opiekunek dziecięcych i osób starszych wraz z rozpoczęciem kolejnej edycji projektu "CIS nowa szansa- nowe możliwości" rozpoczęły się zajęcia teoretyczne prowadzone przez instruktora grupy. Teoria zawodu realizowana jest w odrębnych blokach tematycznych dla opiekunek dziecięcych i osób starszych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w wymiarze 80 godz dla każdej z grup.Wiadomości teoretyczne stanowić niezbędne uzupełnienie umiejętności nabywanych podczas praktyk zawodowych.


 
Grupa stylizacja - zajęcia praktyczna

Nasze uczestniczki podczas zajęć z wizażu na których mogły dowiedzieć się o prostych zasadach makijażu oraz pielęgnacji cery.


 
Praktyki zawodowe grupy kucharz

Rozpoczęła się druga edycja projektu "CIS nowa szansa-nowe możliwości". Uczestnicy z grupy kucharz mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności na pierwszych zajęciach w pracowni kulinarnej.

Więcej…
 
Rozpoczęcie II edycji projektu "CIS - nowa szansa - nowe możliwości"

Dnia 1 września rozpoczęła się II edycja projektu "CIS nowa szansa-nowe możliwości" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 42 osoby realizują "indywidualny program zatrudnienia socjalnego" w pięciu grupach zawodowych: gospodarczej, stylizacji (manikiurzysta-wizażysta-fryzjer), grupie o profilu kucharz, malarz-tapeciarz, opiekunek dziecięcych i osób starszych. II edycja projektu będzie trwała 12 miesięcy.

 

 
Zakończenie I edycji projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości"

W dniu 31.08.2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie I edycji projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości". Uczestnicy przez 12 miesięcy brali udział w zajęciach zorganizowanych w ramach reintegracji społecznej i zawodowej w grupach zawodowych o profilach: kucharz, opiekunka dziecięca i osób starszych, stylizacja (fryzjer, manikiurzysta, wizażysta), pracownik gospodarczy i konserwator terenów zielonych oraz malarz - tapeciarz. Uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia programu zatrudnienia socjalnego. Wszystkim absolwentom życzymy dalszych sukcesów zawodowych i osobistych!

Więcej…
 
Egzaminy czeladnicze

Projekt: "CIS nowa szansa-nowe możliwości"

W dniu 29.08.2017 r. odbyły się egzaminy czeladnicze w grupach: stylizacji, kucharz, malarz - tapeciarz. Wszyscy uczestnicy zdali egzamin pozytywnie i uzyskali tytuł czeladnika.

Więcej…
 
Egzaminy w grupach gospodarczej i opiekunek

W dniach 22 i 23 sierpnia w grupach: pracownik gospodarczy, konserwator terenów zielonych oraz opiekunek dziecięcych i osób starszych zostały przeprowadzone przez instruktorów tych grup egzaminy wewnętrzne. Wszyscy uczestnicy zdali pomyślnie i ukończyli edukację w wybranych zakresach tematycznych w obu grupach.

Gratulujemy!

Więcej…
 
Niedługo egzaminy czeladnicze

Trwają przygotowania grupy stylizacji do egzaminów.

 
Praktyki zawodowe grupy malarz-tapeciarz na terenie budynku CIS

Prace malarskie


 
Rozmowy rekrutacyjne

Od sierpnia prowadzone są rozmowy rekrutacyjne do drugiej edycji projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Więcej…
 
Rekrutacja do kolejnej edycji w ramach projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości"

W sierpniu w Centrum Integracji Społecznej rozpocznie się rekrutacja do drugiej edycji w ramach projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Więcej…
 
Praktyki zawodowe grupy malarz-tapeciarz

Grupa malarz - tapeciarz podczas praktyk zawodowych w Przedszkolu Miejskim nr. 5, oraz w Żłobku Miejskim "Słoneczko" w Chełmie.

 
Opieka nad dziećmi na placu zabaw podczas praktyk zawodowych w grupie opiekunek dziecicych

Okres wiosny i lata sprzyja zabawom dzieci na świeżym powietrzu, dlatego należy pamiętać o prawidłowym korzystaniu z placu zabaw. W czasie pobytu dzieci na dworze muszą być zamknięte furtki. Dzieci powinny korzystać ze sprzętu i zabawek w ogrodzie przedszkolnym w sposób bezpieczny i zgodnie z zasadami ich użytkowania (prawidłowy siad na huśtawkach, zabawkach sprężynowych, prawidłowe trzymanie uchwytów, nie wchodzenie na górne części urządzeń). Korzystanie z urządzeń na placu zabaw może być możliwe pod warunkiem, że nie stwierdzono żadnych usterek. Opiekunki z Centrum Integracji Społecznej aktywnie włączają się do gier i zabaw z dziećmi oraz dbają o bezpieczeństwo maluchów na placu lub w ogrodzie podczas praktyk zawodowych.

Więcej…
 
Grupa gospodarcza - praktyki zawodowe w sezonie wiosenno-letnim

W sezonie wiosenno-letnim uczestnicy grupy gospodarczej z zaangażowaniem włączają się w prace pielęgnacyjne zieleńców w poszczególnych miejscach praktyk. Do prac tych należą min.: siew, renowacja i koszenie trawników, sadzenie roślin sezonowych na rabatach i w pojemnikach, podlewanie i nawożenie roślin, odchwaszczanie ciągów komunikacyjnych, przycinanie żywopłotów oraz prace porządkowe.

Pod koniec maja bieżącego roku uczestnicy grupy konserwator terenów zielonych wraz z instruktorem zagospodarowali teren zieleni przy środowiskowym Domu Samopomocy w Chełmie. Po wcześniejszym zaplanowaniu prac wysadzono zakupione rośliny, wysiano trawnik, nawożono rośliny oraz przycięto krzewy. Natomiast uczestnicy grupy pracownik gospodarczy nabyli umiejętności komponowania, sadzenia i pielęgnacji roślin w donicach kwiatowych zewnętrznych.

Więcej…
 
Psychoedukacja rodzinna
Projekt: "CIS nowa szansa-nowe możliwości"

W ramach zajęć realizowane są tematy z zakresu zaburzeń rozwojowych u dzieci. Poruszano zagadnienia z zakresu dysleksji rozwojowej u dzieci, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej czy autyzmu wczesnodziecięcego. Uczestnicy wymieniali się własnymi spostrzeżeniami, doświadczeniami.

 
Edukacja zdrowotna

W ramach zajęć edukacji zdrowotnej realizowano tematy dotyczące stylu życia, aktywnego spędzania czasu wolnego oraz wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Niestety, większość z nas zapomina, że tak zwany aktywny wypoczynek jest dla naszego organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny. By o tym sobie przypomnień wyruszyliśmy wspólnie z uczestnikami na wiosenną wędrówkę po parku.

Więcej…
 
Prace remontowe malarsko-tapeciarskie w ramach projektu "CIS - nowa szansa - nowe możliwości"

Praktyczna nauka zawodu grupy malarz - tapeciarz w Domu Dziennego Pobytu w Chełmie.

Więcej…
 
Praca z grupami opiekunek dziecicych i osob starszych oraz grup gospodarczych

Wykonywanie kartek świątecznych, stroików i tablicy z aktualnymi informacjami na temat grup zawodowych.

Więcej…
 
Warsztaty umiejtności społecznych

"Ślepiec" - ćwiczenia dotyczące budowania zaufania.

Więcej…
 
Fryzjer to nie zawód - fryzjer to styl

Uczestniczki grupy stylizacji odbywając praktyki zawodowe w salonach fryzjerskich są zachęcane do przekraczania granic wyobraźni, stosowania własnych technik i realizacji odważnych wizji. KREATOR to nie tylko fryzura (mimo, że ona jest najważniejsza), ale także oryginalny i spójny z resztą wizerunku makijaż oraz charakterystyczny ubiór. Każdy detal ma tu znaczenie!


 
Grupowe poradnictwo prawne w ramach projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości"

W ramach zajęć z poradnictwa prawnego poruszane są następujące tematy:

 • Postępowanie administracyjne i zasady postępowania administracyjnego
 • Postępowanie apelacyjne
 • Lokale komunalne i socjalne
 • Organy samorządu terytorialnego
 • Alimenty
 • Powszechna pomoc prawna
Każdy uczestnik może skorzystać z poradnictwa indywidualnego z prawnikiem.

Więcej…
 
Zajęcia z rozliczania pit

W ramach zajęć z edukacji ogólnej uczestnicy zapoznali się z zasadami sporządzania deklaracji podatkowych . Dowiedzieli się jak rozliczyć podatek roczny indywidualnie, z małżonkiem lub samotnie wychowując dzieci.

 
Grupa malarz - tapeciarz podczas praktycznej nauki zawodu w pracowni

Układanie tapety winylowej i przygotowywanie powierzchni pod tapetowanie.

Więcej…
 
Psychoedukacja rodzinna prowadzona przez psychologa w ramach projektu "CIS - nowa szansa - nowe możliwości"

Uczestnicy projektu "CIS nowa szansa -  nowe możliwości" biorą udział w zajęciach psychoedukacji rodzinnej. Tematyka poruszana na tych zajęciach dotyczy relacji partnerskich, rodzinnych oraz wychowawczych. Są to zajęcia warsztatowe. Uczestnicy wykonują ćwiczenia, dyskutują na ważne tematy, wymieniają się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, dzięki czemu mogą zmieniać dotychczasowe, często nieprawidłowe sposoby zachowania w relacjach z bliskimi osobami na bardziej satysfakcjonujące.

Więcej…
 
Praktyki zawodowe w grupie opiekunek dziecięcych i osób starszych

Miejsca praktyk zawodowych:

 1. Mieszkania Wieloprofilowe Chronione
 2. Dział Usług Opiekuńczych ? MOPR
 3. Zakład Pielęgnacyjno -  Opiekuńczy
 4. Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1
 5. Opieka dzienna " Bajkowy Ogród"
 6. Przedszkole Miejskie Nr 5

Więcej…
 
Kurs obsługa wózków jezdniowych widłowych

Pod koniec grudnia 2016 roku ośmioro uczestników grupy gospodarczej oraz dwóch uczestników grupy malarz - tapeciarz ukończyło kurs "obsługa wózków jezdniowych widłowych" obejmujący w pełnym zakresie zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Dzięki uczestnictwu w kursie nasi beneficjenci podnieśli własne kwalifikacje zawodowe, czym zwiększyli swoje szanse na zatrudnienie.

Więcej…
 
Edukacja zdrowotna

W Centrum Integracji Społecznej prowadzone są przez socjoterapeutę zajęcia z Edukacji zdrowotnej. Tematy omawiane podczas spotkań dotyczą zachowań prozdrowotnych, promocji i zdrowia. Celem zajęć jest kształtowanie zdolności dokonywania wyboru zachowań właściwych dla zdrowia własnego i innych ludzi.

Edukacja zdrowotna to nie tylko przekazywanie wiedzy o tym, co jest korzystne lub szkodliwe dla zdrowia, lecz również rozwijanie umiejętności, a także nawyków, które pomogą skutecznie wykorzystywać tą wiedzę.

Więcej…
 
Edukacja ogólna

W ramach reintegracji społecznej odbywają się zajęcia z edukacji ogólnej.

Są w nich prowadzone działania o charakterze edukacji ogólnej, które w znaczący sposób mogą się przyczynić do reintegracji społecznej. Poruszane są zagadnienia z zakresu planowania życia, zaspokajania własnych potrzeb, gospodarowania posiadanymi środkami, kształtowania aktywnej i odpowiedzialnej postawy życiowej. Uczestnicy nabywają umiejętności w zakresie podstaw obsługi komputera w systemie Windows oraz podstawy internetu. Poznają zasady "savoir-vivre" w różnych sytuacjach - czyli o dobrych manierach. Uczą się budowania osobistego wizerunku a także wzmocnienia motywacji do podjęcia aktywności zawodowej.


Więcej…
 
Zajęcia praktyczne grupa kucharz

Grupa kucharz liczy 7 kobiet. Uczestniczą one w zajęciach praktycznych przeprowadzanych w dobrze wyposażonej pracowni w Centrum Integracji Społecznej. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Uczestniczki szkolone są przez instruktora grupy w oparciu o nowoczesne standardy wymagane w tym zawodzie.


W pracy kucharza najistotniejszy jest dobry, niepospolity smak. Istotna jest też wyobraźnia i zmysł estetyczny, gdyż sposób podania potrawy jest równie ważny jak jej smak. Pożądane cechy to także samodzielność i inicjatywa, które pozwolą na sporządzanie smacznych i wykwintnych.


Więcej…
 
Grupa gospodarcza podczas praktyk zawodowych

Wraz z rozpoczęciem projektu od września bieżącego roku utworzona została grupa gospodarcza licząca 10 osób. Po raz pierwszy podzielona została na dwie podgrupy realizujące oddzielne programy tematyczne z zakresu reintegracji zawodowej, tj. konserwator terenów zielonych i pracownik gospodarczy. W związku z tym, zajęcia teoretyczne realizowane są w dwóch odrębnych blokach tematycznych uwzgledniających podział zawodowy. W podgrupie konserwatorów terenów zielonych teoria zawodu obejmuje głownie takie zagadnienia jak: zakładanie i pielęgnacja terenów zielonych, podstawowe wiadomości z zakresu botaniki i roślinoznawstwa, zasad doboru i obsługi sprzętu ręcznego i maszyn ogrodniczych. W podgrupie pracowników gospodarczych realizowane są tematy dotyczące głównie: technik profesjonalnego sprzątania w poszczególnych obiektach, zasad doboru środków czyszczących i pielęgnujących, zasad posługiwania się odpowiednim sprzętem używanym do prac porządkowych oraz podstawowe zagadnienia dotyczące pielęgnacji zieleńców. Roczna edycja projektu przewiduje 80 godzin teorii w każdej z podgrup.


Więcej…
 
Zajęcia teoretyczne

Celem kursu jest uzyskanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania zawodu kucharz. Uczestniczki kursu nabywają m.in. umiejętności: oceniania jakości produktów żywieniowych, wyposażenia zakładu gastronomicznego, obróbki wstępnej poszczególnych grup surowców, wymogów systemu HACCP w gastronomii, sposobów ekspozycji wyrobów kulinarnych i dekorowania stołów.


 

Więcej…
 
Szkolenie: Pierwsza pomoc przedmedyczna

W Centrum Integracji Społecznej zostało przeprowadzone 30-godzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla grupy opiekunek dziecięcych i osób starszych. Zajęcia rozpoczęły się w listopadzie i odbywały się trzy razy w tygodniu. Omówione zostały zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Szkolenie zostało zorganizowane w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Po zakończeniu zajęć uczestniczki grupy opiekunek dziecięcych i osób starszych przystąpiły do egzaminu, który podobnie jak zajęcia został przeprowadzony w formie teoretycznej i praktycznej. Grupa zdała egzamin pozytywnie i każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o ukończonym szkoleniu.

Więcej…
 
Grupowe i indywidualne poradnictwo prawne

W ramach projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości" prowadzone są zajęcia przez prawnika w formie grupowego i indywidualnego poradnictwa prawnego. Uczestnicy mogą skorzystać z porady prawnej lub informacji o obowiązującym stanie prawnym regulującym daną sprawę oraz wynikających z niego prawach i obowiązkach oraz o trybie, podmiocie lub organizacjach właściwych do jej załatwienia, a także uzyskać pomoc w opracowywaniu pisma dotyczącego danej kwestii prawnej.

Więcej…
 
Wsparcie grupowe profilaktyka uzależnień

Uzależnienie zwykle oznacza nadmierną zależność organizmu od jakiejś substancji: alkoholu, nikotyny, kofeiny, narkotyku i inne. Uzależnienie definiowane szerzej, obejmuje przypadki, kiedy ludzie czują się zmuszeni do angażowania się w ryzykowne, "wymykające się spod kontroli" zachowania, takie jak hazard, pracoholizm czy inne.

Uzależnienie wprowadza człowieka w świat złudzeń, staje się formą ucieczki od rzeczywistości. Zakłóca ono procesy myślenia i modyfikuje stany emocjonalne.

Uzależnienie rozwija się niepostrzeżenie. Zaczyna się od niewinnych i sporadycznych działań, następnie podnosi się tolerancja na dane zachowanie i aby otrzymać ten sam satysfakcjonujący stan, trzeba wydać więcej pieniędzy, poświęcić więcej czasu, aby osiągnąć stan rauszu, komfortu.

Osoba uzależniająca się czuje silną potrzebę wykonywania danej czynności i związany z jej brakiem dyskomfort psychiczny. Dochodzi do tego, że jednostka uzależniona zaniedbuje swoje obowiązki.

Zajęcia z profilaktyki uzależnień mają na celu uświadomienie uczestnikom jak niebezpieczne jest używanie substancji uzależniających oraz wykonywanie czynności od których można się uzależnić oraz jakie mogą pojawić się z tego powodują konsekwencje.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2