Centrum Integracji Społecznej w Chełmie
Życzenia Świąteczne

 
Spotkanie wigilijne

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy dla uczestników oraz pracowników Centrum Integracji Społecznej spotkanie wigilijne. W świątecznej atmosferze podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Spotkanie połączone było ze wspólnym dekorowaniem świątecznych pierniczków.


 
Szkolenie: Pierwsza pomoc przedmedyczna

W Centrum Integracji Społecznej zostało przeprowadzone 30-godzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla grupy opiekunek dziecięcych i osób starszych.Zajęcia rozpoczęły się w listopadzie i odbywały się trzy razy w tygodniu.Omówione zostały zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.Szkolenie zostało zorganizowane w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Po zakończeniu zajęć uczestniczki grupy opiekunek dziecięcych i osób starszych przystąpiły do egzaminu, który podobnie jak zajęcia został przeprowadzony w formie teoretycznej i praktycznej.Grupa zdała egzamin pozytywnie i każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o ukończonym szkoleniu.

Więcej…
 
Grupowe i indywidualne poradnictwo prawne

W ramach projektu „CIS nowa szansa – nowe możliwości” prowadzone są zajęcia przez prawnika w formie grupowego i indywidualnego poradnictwa prawnego. Uczestnicy mogą skorzystać z porady prawnej lub informacji o obowiązującym stanie prawnym regulującym daną sprawę oraz wynikających z niego prawach i obowiązkach oraz o trybie, podmiocie lub organizacjach właściwych do jej załatwienia, a także uzyskać pomoc w opracowywaniu pisma dotyczącego danej kwestii prawnej.

 

Więcej…
 
Wsparcie grupowe-profilaktyka uzależnień

Uzależnienie zwykle oznacza nadmierną zależność organizmu od jakiejś substancji: alkoholu, nikotyny, kofeiny, narkotyku i inne. Uzależnienie definiowane szerzej, obejmuje przypadki, kiedy ludzie czują się zmuszeni do angażowania się w ryzykowne, „wymykające się spod kontroli" zachowania, takie jak hazard, pracoholizm czy inne.

 

Uzależnienie wprowadza człowieka w świat złudzeń, staje się  formą ucieczki od rzeczywistości. Zakłóca ono procesy myślenia i modyfikuje stany emocjonalne.

Uzależnienie rozwija się niepostrzeżenie. Zaczyna się od niewinnych i sporadycznych działań, następnie podnosi się tolerancja na dane zachowanie i aby otrzymać ten sam satysfakcjonujący stan, trzeba wydać więcej pieniędzy, poświęcić więcej czasu, aby osiągnąć stan rauszu, komfortu.

Osoba uzależniająca się czuje silną potrzebę wykonywania danej czynności i związany z jej brakiem dyskomfort psychiczny. Dochodzi do tego, że jednostka uzależniona zaniedbuje swoje obowiązki.

Zajęcia z profilaktyki uzależnień mają na celu uświadomienie uczestnikom jak niebezpieczne jest używanie substancji uzależniających oraz wykonywanie czynności od których można się uzależnić oraz jakie mogą pojawić się z tego powodu  konsekwencje.

 

Więcej…
 
Grupa stylizacji - zajęcia z teorii zawodu

Grupa stylizacji, obecnie liczy 6 kobiet. Nabywają one umiejętności w zakresie fryzjerstwa, (pielęgnacja włosów, strzyżenie, farbowanie, uczesania od prostych do zaawansowanych fryzur), wizażu oraz stylizacji paznokci. Uczestniczki przygotowują się do egzaminu czeladniczego. Wiedzę zdobytą podczas zajęć z teorii zawodu wykorzystują podczas praktyk, zawodowych w prestiżowych salonach fryzjerskich jakim są Salon Fryzjerski Glamour, Doris, Fryzjer Męski, Salon Profesjonal, Punkt G.

 

 

Więcej…
 
Uczestnicy KIS Zamość z wizytą w CIS Chełm

W dniu 28.10.2016 r. uczestnicy Klubu Integracji Społecznej działającego przy Stowarzyszeniu Nowa Szansa w Zamościu, w ramach wizyty studyjnej mieli okazję gościć w Centrum Integracji Społecznej w Chełmie. W wizycie uczestniczyło 13 osób. Uczestnicy KIS zapoznali się z działalnością Centrum, zasadami funkcjonowania placówki, spotkali się z kadrą i uczestnikami CIS. Mieli także możliwość udziału w wybranych warsztatach w Centrum. Poczęstunek kawowy i obiad, pod okiem Pani instruktor reintegracji zawodowej przygotowała grupa kulinarna działająca przy CIS Chełm.

 

Więcej…
 
Zajęcia z Teorii Zawodu

W Centrum Integracji Społecznej w Chełmie grupa gospodarcza uczestniczy w zajęciach z teorii zawodu prowadzonych przez instruktora reintegracji zawodowej. Tematyka zajęć dotyczy głównie zasad profesjonalnego sprzątania oraz pielęgnacji i zakładania terenów zieleni z uwzględnieniem podziału na dwie podgrupy, tj. pracownik gospodarczy i konserwator terenów zielonych.

 

Więcej…
 
Grupa opiekunka dziecięca i osób starszych

W Centrum Integracji Społecznej po raz pierwszy grupa opiekuńcza stanowi dwa odrębne bloki tematyczne:jest to opiekunka dziecięca i opiekunka osoby starszej. Podział ten umożliwia odpowiedni dobór kandydatów z uwzględnieniem ich predyspozycji oraz doświadczenia. Każda grupa składa się z pięciu osób. Miejsca praktyk dostosowane są do wybranej grupy. Opiekunki dziecięce odbywają praktyki w Przedszkolu Miejskim Nr 5, Zespole Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 oraz w Opiece Dziennej "Bajkowy Ogród". Z kolei opiekunki osób starszych zdobywają doświadczenie w usługach opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie,Zakładzie Pielęgnacyjno- Opiekuńczym oraz w Mieszkaniach Wieloprofilowych Chronionych. Praktyki zawodowe odbywają się cztery razy w tygodniu w wymiarze 900 godz. Natomiast zajęcia teoretyczne prowadzone są raz w tygodniu w wymiarze 80 godz. dla każdej z grup.

 

 

Więcej…
 
W ramach projektu „CIS nowa szansa – nowe możliwości” powstała grupa malarz-tapeciarz.

Od 1 września siedmiu uczestników realizuje program reintegracji zawodowej, zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności do wykonywania zawodu malarz-tapeciarz.

Pod kierownictwem doświadczonego instruktora uczestnicy zdobywają nowe umiejętności i wiedzę z zakresu malowania i tapetowania oraz w ramach praktycznej nauki zawodu wykonują remonty pomieszczeń w siedzibach licznych placówek oświatowych
i samorządowych. Każdy uczestnik ma niezależny dostęp do stanowiska pracy
i samodzielnie wykonuje wszelkie zadania wynikające z programu szkolenia.

Dotychczasowe prace remontowe polegały min. na przygotowaniu podłoża ścian i sufitów pod malowanie (usuwanie starych powłok malarskich, gruntowanie, naprawa ubytków
w tynku), malowaniu właściwym farbami emulsyjnymi i lateksowymi

Dążymy do tego, aby w efekcie szkolenia uczestnik potrafił samodzielnie:

  • posługiwać się dokumentacją techniczną w zakresie robót w zawodzie malarz-tapeciarz

  • rozróżniać i przygotować podłoża aby nadawało się pod przewidywaną powłokę malarską,

  • wykorzystywać na stanowisku pracy malarz-tapeciarz maszyny, urządzenia i narzędzia odpowiednie do danych prac.

  • oceniać przydatność materiałów pod kątem ich wykorzystania w robotach malarsko-tapeciarskich.

  • wykonywać prace malarsko - tapeciarskie na poziomie przyuczenia do zawodu,

  • zachowywać w pracy zasady bhp.

 

 

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 26